Różności

Praca opiekunki seniora w Niemczech: krótki przewodnik

29 lutego 2024
Minut czytania: 2

W ostatnich latach coraz więcej osób poszukuje możliwości pracy za granicą, a jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów jest opieka nad osobami starszymi. Polki i Polacy zatrudnienia na tym stanowisku mogą szukać w wielu krajach: Francji, Holandii, krajach skandynawskich. Najczęściej wybierają jednak Niemcy. Dlaczego i jak znaleźć pracę opiekunki seniora za naszą zachodnią granicą.

Praca opiekunki seniora w Niemczech: krótki przewodnik

Dlaczego warto zostać opiekunką seniora w Niemczech?

Niemcy są krajem o szybko starzejącym się społeczeństwie. W 2020 roku 20 465 osób w Niemczech osiągnęło 100 lat i więcej, czyli o 3 523 więcej niż w roku poprzednim. Szacuje się, że ich liczba z roku na rok będzie rosła – w 2070 roku co piąty obywatel Niemiec będzie już seniorem. Jednocześnie kraj ten chce osobom starszym zapewnić profesjonalną opiekę i wsparcie. Co więcej, opieka ta ma być nie tylko zinstytucjonalizowana, ale też domowa. Stąd też zapotrzebowanie na opiekunki seniorów w Niemczech stale rośnie. Dane wskazują, że za naszą zachodnią granicą pracuje ok. 250 tys. polskich opiekunek, a nowe niemal bez problemu znajdują pracę.

Praca za granicą

Jak szybko znaleźć pracę opiekunki w Niemczech?

Oferty pracy dla opiekunek czekają przede wszystkim na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/, czyli na stronach agencji pośrednictwa pracy specjalizujących się w rekrutacji dla branży opieki zdrowotnej i społecznej. Takie agencje pomagają w znalezieniu pracy, a także służą wsparciem przez cały okres trwania kontraktu.

Osoby, które nie chcą korzystać z profesjonalnej pomocy, mogą samodzielnie szukać zatrudnienia. Proces ten może być jednak dłuższy i bardziej problematyczny. Kłopoty pojawić mogą się przede wszystkim, jeśli opiekunka nie zna języka niemieckiego oraz prawa za Odrą. Jeśli mimo to, chce na własną rękę znaleźć pracę, może to zrobić poprzez portale ogłoszeniowe. Internetowy rynek pracy w Niemczech jest bardzo rozwinięty. Istnieje wiele portali dedykowanych ofertom pracy dla opiekunek seniorów, gdzie można przeglądać dostępne propozycje i aplikować online.

Praca jako opiekunka

Jakie są wymagania i warunki pracy opiekunki seniora w Niemczech?

Praca jako opiekun seniorów w Niemczech wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz znajomości języka niemieckiego na odpowiednim poziomie. Podstawowe z nich to:

  • Doświadczenie w opiece nad osobami starszymi.

  • Znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym lub wyższym.

  • Pozytywne nastawienie oraz empatia wobec podopiecznych.

  • Gotowość do elastycznych godzin pracy i pracy w weekendy.

Warunki pracy oraz wynagrodzenie mogą się różnić w zależności od konkretnego pracodawcy i umowy. Niemniej jednak, opiekunki seniorów zazwyczaj otrzymują konkurencyjne wynagrodzenie oraz dodatkowe benefity, takie jak zakwaterowanie i wyżywienie.

BM
...