Uroda i pielęgnacja

Kiedy pojawia się cellulit i jak z nim walczyć?

23 kwietnia 2024
Minut czytania: 4

Cellulit – potocznie nazywany "skórką pomarańczową" – jest problemem estetycznym, który dotyka znaczną część społeczeństwa, głównie kobiety. Charakteryzuje się nieregularnymi zgrubieniami skóry, występującymi przede wszystkim w okolicach ud, pośladków, brzucha oraz ramion. Mówiąc o cellulicie, należy rozumieć, że jest to problem dotykający zarówno kobiety szczupłe, jak i te z nieco większym poziomem tkanki tłuszczowej. Wiele z nas zastanawia się, jak mogę walczyć z cellulitem oraz jakie czynniki sprzyjają jego pojawieniu się. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest cellulit, jakie są jego przyczyny oraz jakie działania możesz podjąć, aby spróbować zmniejszyć jego widoczność.

Kiedy pojawia się cellulit i jak z nim walczyć?

Czym jest i skąd się bierze cellulit?

Cellulit jest strukturalną zmianą tkanki podskórnej, która wynika ze zwiększonego ciśnienia w komórkach tłuszczowych (adipocytach) oraz zaburzeń w mikrokrążeniu i przepływie limfy. Oznacza to, że przyczyn tego zjawiska należy szukać zarówno w aspektach biochemicznych, jak i mechanicznych tkanki skórnej.

Główne przyczyny pojawienia się cellulitu to:

 • Predyspozycje genetyczne – skłonność do cellulitu może być dziedziczona.
 • Hormony – estrogen ma wpływ na akumulację tłuszczu oraz wzrost wrażliwości na insulinę.
 • Sposób odżywiania – niezrównoważona dieta bogata w tłuszcze i cukry może przyczynić się do powstania cellulitu.
 • Brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia i niewystarczająca aktywność fizyczna osłabiają mięśnie, przez co tkanka tłuszczowa ma tendencję do gromadzenia się.
 • Zaburzenia krążenia – utrudniony przepływ krwi i limfy prowadzi do zastoju płynów w tkankach.
 • Skoki wagi ciała – nagłe zmiany masy ciała mogą wpływać na strukturę tkanki podskórnej.

Zrozumienie mechanizmu powstawania cellulitu jest kluczowe, aby wybrać odpowiednie metody jego redukcji.

Czy można zredukować jego widoczność?

Z pewnością wiele z nas chce wiedzieć, czy możliwe jest zmniejszenie widoczności cellulitu. Odpowiedź brzmi: tak, istnieje wiele metod, które mogą pomóc w walce z "skórką pomarańczową". Trzeba jednak podkreślić, że może to wymagać kompleksowego podejścia i konsekwencji w działaniu.

Kluczowymi krokami do redukcji są:

 • Zmiana diety – wybór zdrowych produktów, ograniczenie soli.
 • Regularna aktywność fizyczna – szczególnie ważne są ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające krążenie.
 • Drenaż limfatyczny – zabiegi masażu mogą wspomagać usprawnienie przepływu limfy.
 • Hydratacja – odpowiednie nawodnienie ciała pomaga w usuwaniu toksyn.

Ważnym jest, aby pamiętać, iż każdy organizm jest inny, więc efekty mogą się różnić w zależności od osoby. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto uzbroić się w cierpliwość i systematyczność.

Usuwanie cellulitu - jak próbować walczyć z problemem?

Walcząc z cellulitem, wysiłek powinien być podzielony na kilka obszarów. Prócz odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, można rozważyć również zabiegi kosmetyczne i zastosowanie odpowiednich preparatów.

Holistyczne podejście do walki z cellulitem wymaga czasu oraz determinacji. Po pierwsze, zalecane jest wdrożenie regularnej aktywności aerobowej (takiej jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie), która pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, a także wzmacniania mięśni poprzez trening siłowy. Po drugie, dobrze jest integrować w codzienną rutynę zabiegi stymulujące mikrokrążenie, takie jak masaż czy używanie domowych rollerów antycellulitowych.

Ponadto, można sięgać po kosmetyki antycellulitowe zawierające składniki aktywne, takie jak kofeina, wyciągi roślinne czy retinol, które mogą wspomagać redukcję tłuszczu i wygładzenie skóry. Równocześnie, niezbędne jest dbanie o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu, co wspiera detoksykację i poprawia ogólną kondycję skóry. Nie istnieje niestety metoda, która samodzielnie i całkowicie usunie cellulit, ale odpowiednio dobrane działania mogą ograniczyć jego widoczność i poprawić stan skóry.

cellulit.jpg

Przykładowe zabiegi na cellulit

W dziedzinie kosmetologii powstało wiele zabiegów mających na celu zmniejszenie widoczności cellulitu. Oto niektóre z najbardziej popularnych, które mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi. Masaż antycellulitowy to manualna technika, która poprzez intensywne ugniatanie i rozcieranie, ma na celu rozbicie tkanki tłuszczowej, poprawę krążenia oraz stymulowanie drenażu limfatycznego. Masaże te bywają często łączone z różnymi olejkami czy preparatami wspomagającymi walkę z cellulitem.

Endermologia to zabieg wykorzystujący urządzenia z systemem do masażu podciśnieniowego. Podciśnienie połączone z mechanicznym masażem ma stymulować krwioobieg, wspomagać usuwanie toksyn oraz modelować sylwetkę, co może przekładać się na zmniejszenie cellulitu. Koleją metodą może być kriolipoliza polegająca na lokalnym ochładzaniu tkanki tłuszczowej, które ma prowadzić do redukcji komórek tłuszczowych.

Kolejny zabieg to lipoliza iniekcyjna. W przypadku lipolizy iniekcyjnej do tkanki tłuszczowej wprowadzane są specjalne substancje, które mają za zadanie rozbijanie tłuszczu. Jest to bardziej inwazyjna metoda i powinna być wykonywana przez wykwalifikowany personel. Termolifting RF (Radiofrequency) to metoda wykorzystująca fale radiowe do podgrzewania tkanki i stymulowania wytwarzania nowego kolagenu. Efektem może być ujędrnienie skóry oraz zmniejszenie widoczności cellulitu. Karboksyterapia to zabieg, który polega na podawaniu dwutlenku węgla pod skórę, co ma na celu poprawę mikrokrążenia i rozluźnienie tkanki tłuszczowej, co może wspomóc redukcję cellulitu.

Warto pamiętać, że efektywność poszczególnych metod może być różna w zależności od indywidualnych właściwości skóry oraz stopnia zaawansowania cellulitu.

Jakie są przeciwwskazania do poddania się zabiegom na cellulit?

Przystępując do zabiegów antycellulitowych, niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na przeciwwskazania, które mogą wykluczać możliwość ich przeprowadzenia. Oto niektóre z nich:

 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Choroby serca i naczyń krwionośnych, w tym nadciśnienie tętnicze
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi lub terapia antykoagulantami
 • Cukrzyca, szczególnie w przypadku problemów z gojeniem się ran
 • Zakażenia skórne i otwarte rany w miejscu planowanego zabiegu
 • Choroby nowotworowe
 • Choroby tarczycy, a zwłaszcza nieleczona czy źle kontrolowana nadczynność tarczycy
 • Niewydolność nerek lub wątroby

Zawsze przed przystąpieniem do zabiegu powinno się skonsultować z lekarzem lub kosmetologiem oraz szczegółowo omówić swoje stan zdrowia i ewentualne obawy.

Jak pielęgnować skórę ze skórką pomarańczową?

Dbałość o skórę dotkniętą cellulitem powinna być kompleksowa i regularna. Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji:

 • Peelingi ciała – regularne stosowanie peelingu mechanicznego lub chemicznego wspomaga odnowę naskórka, poprawia krążenie i może wspierać walkę z cellulitem.
 • Nawilżanie i natłuszczanie skóry – używanie balsamów i masła ciała zapewni odpowiednie nawodnienie i elastyczność skóry.
 • Zimne i ciepłe prysznice – zmiany temperatur podczas kąpieli stymulują krążenie i mogą przyczynić się do poprawy wyglądu skóry z cellulitem.
 • Zdrowa dieta – bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty, z ograniczoną ilością soli, tłuszczów trans i cukrów prostych.
 • Ruch – regularna aktywność fizyczna pozostaje jednym z najważniejszych elementów w utrzymaniu jędrnej i gładkiej skóry.

Dbając o te aspekty, można pozytywnie wpłynąć na poprawę wyglądu skóry i utrzymać wyniki przeprowadzonych zabiegów przez dłuższy czas. Więcej informacji o zabiegach, które mogą okazać się pomocne w walce ze skórką pomarańczową znaleźć można np. tu: https://leaclinic.pl/leczenie-cellulitu-krakow/

Powiązane wpisy

...